Genel Bilgi

Erasmus+ Yükseköğretim Programı

Avrupa Birliği tarafından geliştirilip finanse edilen ve ülkemizde Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülmekte olan Erasmus+ Yüksekögretim Programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ve iş dünyası ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Program kapsamında üniversiteler arasında kısa süreli öğrenci ve personel değişimi gerçekleştirilmesinin yanısıra üniversiteler ve sektörler arası ortak projeler de desteklenmektedir. Erasmus+ Yükseköğretim Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye Ulusal Ajans internet sayfasından ulaşmak mümkündür. (www.ua.gov.tr)

TED Üniversitesi, Temmuz 2012 tarihinde 'Genişletilmiş Erasmus Yükseköğrenim Beyannamesi’ni almaya hak kazanmış ve 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Erasmus Programı’nı uygulamaya başlamıştır. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle Üniversitemizin 18 farklı Avrupa ülkesinden çok sayıda üniversite ile toplam 66 karşılıklı öğrenci ve/veya personel değişimi anlaşması bulunmaktadır. TEDÜ ile anlaşması bulunan üniversiteler listesine ulaşmak için tıklayınız.

Öğrenciler, Erasmus+ Yükseköğretim Programı kapsamında iki tür faaliyetten yararlanabilir:

  • Öğrenim Hareketliliği

Öğrenim hareketliliği bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca (minimum üç ay/90 gün olacak şekilde) yurt dışındaki anlaşmalı üniversitelerden birinde öğrenim görmeyi kapsar. Öğrenciler, öğrenim harcını gittikleri üniversiteye değil, üniversitemize öderler ve değişim sürelerinin sonunda dönüp öğrenimlerini burada tamamlarlar. Gittikleri üniversiteden ayrıca bir diploma almazlar.

  • Staj Hareketliliği

Staj hareketliliği, öğrencilerin yurt dışında bir işletmede staj yaparak öğrenim gördükleri alana ilişkin mesleki becerilerini geliştirmelerine yöneliktir. Öğrenciler, belirlenen koşullara uygun olarak staj yerlerini kendileri ayarlayabilmektedir. Staj hareketliliği minimum iki ay/60 gün yapılmak zorundadır.

Üniversitemizde her yıl, öğrenim ve/veya staj hareketliliğinden yararlanmak isteyenleri bilgilendirmek üzere Erasmus+ Tanıtım Toplantıları düzenlenmektedir. Toplantı tarihleri, başvuru koşulları ve sonuçlar, Üniversitemiz ve UPO internet sayfalarında duyurulmaktadır.