Ankara Hakkında

Ankara, 13 Ekim 1923 tarihinden buyana Türkiye’nin başkenti, Türkiye’nin en  kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kentidir. Türkiye'nin coğrafi merkezine yakın  olduğundan dolayı Ankara için, hem konum hem de işlev itibariyle Türkiye'nin kalbi benzetmesi  yapılır. Diğer bir yandan Ankara, Türkiye’de tarih boyunca yaşamış olan Hititler, Frigyalılar,  Lidyalılar ve Persler gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirlerinden biridir. Ankara; kedisi,  keçisi, angorası, tavşanı, armudu, balı ve "Misket Üzümü" de denilen üzümü ile ünlüdür.

 Ankara’da Hava Durumu: Ankara, rakımından ve ülkenin iç kısmında yer almasından dolayı  karasal iklime sahiptir. Bu nedenle kışları soğuk ve kar yağışlı; yazları ise sıcak ve kuraktır.  İlkbahar ve sonbahar mevsimleri genellikle ılık geçer. lkbahar ve sonbahar mevsimleri genellikle yağışlıdır. Ankara’da karasal  iklimin hüküm sürmesinin bir sonucu olarak yaz aylarındaki gece sıcaklıkları çok yüksek değildir. Ortalama en yüksek sıcaklık Temmuz ve Ağustos aylarında 30,3◦C (86.54◦F) ve ortalama en düşük sıcaklık Ocak ve Şubat aylarında -3◦C (26,6◦F)’dir. 

ANKARA'YA ULAŞIM

Hava yolu ile ulaşım: Seyahatiniz için uygun biletleri Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB)’na direkt ya da İstanbul aktarmalı uçuşları bulunan herhangi bir firmadan seçmeniz mümkündür.

Havaalanından şehir merkezine gelmek için "BELKO Air" adlı havaalanı servisini ya da 442 numaralı EGO havaalanı otobüsünü tercih edebilirisiniz. BELKO Air servislerinin bilet fiyatı yaklaşık 11 TL, EGO otobüslerinin yaklaşık fiyatı 6 TL’dir.

Şehir merkezine ulaşmanın ekonomik olarak en uygun şekli budur. Havaalanından bineceğiniz otobüslerin son durağı AŞTİ otobüs terminalidir. Havaalanından şehir merkezine taksi ile gelmek de mümkündür. Ancak yukarıdaki ulaşım araçlarını tercih etmediğiniz takdirde taksi için yaklaşık 100-150 TL ödemeniz gerekecektir.  

Otobüs ile ulaşım: Birçok otobüs firmasının İstanbul’a uluslararası seferleri bulunmaktadır. İstanbul’a varışınız sonrasında Ankara’ya direkt seferi olan firmalardan kolayca bilet bulabilirsiniz. İstanbul’dan Ankara’ya otobüs yolculuğu yaklaşık beş buçuk saat sürmekte ve tek yön otobüs bileti yaklaşık 60-65 TL’ye mal olmaktadır. Otobüslerin son durak yeri AŞTİ otobüs terminalidir. AŞTİ’den Kızılay Meydanı ve diğer bir çok merkezi semte metro hattıyla ulaşım sağlanmaktadır. TEDÜ’ye geliş için, istasyon içinde bulunan Ankaray'ı kullanıp herhangi bir aktarma yapmadan "Kolej" durağında, TED Üniversitesi'nin tam önünde inebilirsiniz. Taksi, tercih edebileceğiniz bir başka seçenektir ve AŞTİ-TEDÜ arası ödeyeceğiniz yaklaşık tutar 25 TL olacaktır. 

Toplu ulaşım araçlarını kullanırken "Ankara Kart"  ile öğrenci indiriminden yararlanmak mümkündür. Bu kartı almak için öğrenci belgesi ve bir adet fotoğrafla aşağıda yazılı merkezlerden birine başvurmanız gerekmektedir.

  • Kızılay İstasyon içi, Hürriyet Meydanı Güzergahı No:1/99
  • Beşevler İstasyon içi, Kümeevler Güzergahı No:8

 

TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

Ankara’da birçok önemli müze, cami, antik şehir, tapınak vb. bulunmaktadır. Ziyaret edilebilecek bazı ilgi çekici yerler aşağıda sıralanmıştır:

Anıtkabir: Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal  Atatürk’ün anıt mezarıdır. Anıtkabir; Türk, Selçuklu ve Osmanlı mimari ve süsleme sanatının  özelliklerini yansıtan bir yapıdır. Anıtkabir’de birçok heykel ve müze bulunmaktadır.

 Ankara Kalesi (Hisar): Ankara Kalesi, yapım tarihi bilinmeyen, neredeyse şehrin kendisi kadar eski  bir yapıdır. Eski tarihine rağmen hala canlılığını koruyan bu yapı görülmesi gereken yerlerden  biridir.  Ankara Kalesi’nde birçok antik ve hediyelik eşya satan dükkân ve müzeler bulunmaktadır.

 Hamamönü- Altındağ: Hamamönü Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu’nun  geleneklerini  yansıtan ve görülmeye değer benzersiz mekânlardan biridir. Hamamönü’nde camiler, Türk Hamamları,  müzeler ve parklar bulunmaktadır.

Beypazarı: Beypazarı Ankara’nın yaklaşık 100 km. batısında yer alan bir ilçedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Beypazarı, askeri üs alanıydı ve yerel ekonomide önemli bir yere sahipti. Havuç ve maden suyu ile ünlüdür. Beypazarı’nda birçok müze, eski yapılar, yürüyüş ve piknik yapılabilecek alanlar vardır.